Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży.

Aktywna i świadoma mama, wybiera zestawy ćwiczeń, które nie zaszkodzą jej w ciąży, lecz pomogą w trakcie porodu. Świadoma mama, nie ćwiczy mięśnia prostego brzucha, bo nie ma takiej potrzeby. Odżywia się zdrowo, bo wie, że jest odpowiedzialna za rozwój swojego maluszka.

Aktywność fizyczna w ciąży.

Ciąża nie jest wskazaniem do zaprzestania aktywności fizycznej. Jeśli przed poczęciem byłaś osobą aktywną nie ma konieczności rezygnowania z treningów. Jeśli do tej pory nie trenowałaś, zaczekaj do końca pierwszego trymestru.  Mięśnie brzucha można wzmacniać w pierwszym trymestrze ciąży praktycznie tak samo jak przed ciążą (pod warunkiem, że byłaś aktywna). Należy jednak ograniczyć ilość powtórzeń i serii. Wykonywać można wszystkie ćwiczenia na mięśnie brzucha: skośne, proste, poprzeczne i głębokie. Jednak jeśli dopiero w ciąży chcesz zacząć swoją przygodę z treningami skup się na wzmacnianiu mięśnia poprzecznego poprzez aktywizację dna miednicy.

Moje zdanie.

Osobiście, nie jestem zwolenniczką ćwiczenia mięśnia prostego brzucha w ciąży, nawet w 1 trymestrze. Uważam, że jest to niepotrzebne! W ciąży mięsień ten i tak się rozejdzie i rozciągnie. Jego wzmacnianie może spowodować brak elastyczności. Mięsień ten będzie tak silny, że nie podda się w miarę rosnącego brzucha i rozerwie go (czyli dojedzie do rozejścia się kresy białej). Zatem pozwólmy mu być elastycznym, niech naciąga się w miarę rosnącego brzuszka.

Deski, podpory.

Podpory bokiem są bezpieczne dla wszystkich osób, natomiast podpór przodem powinny wykonywać tylko te przyszłe mamy, które wykonują go w 100% poprawnie technicznie. Jeśli nie masz pewności czy Twoja technika jest poprawna, lepiej z tych ćwiczeń zrezygnować.

Podsumowanie.

Mięśnie brzucha skośne, głębokie oraz poprzeczny można ćwiczyć od samego początku ciąży pod warunkiem, że byłaś przed nią aktywna. Jeżeli dopiero teraz chcesz zacząć swoją przygodę ze sportem, dla bezpieczeństwa, poczekaj do końca pierwszego trymestru.
Treningi wzmacniające wykonujemy do 37 t.c. Aby mięśnie prawidłowo pracowały i poprawnie się napinały należy pamiętać o prawidłowym oddechu.

Powrót do formy sprzed ciąży.

Jeżeli nie wiesz, jak zadbać o siebie po ciąży, chcesz wiedzieć, kiedy zacząć aktywność fizyczną po porodzie koniecznie zapoznaj się z moim projektem Aktywna Mama w Połogu. Liczne porady specjalistów, odpowiednia dieta i bezpieczne ćwiczenia, znacznie ułatwią Ci przejście połogu w bezpieczny i aktywny sposób. Dzięki „Aktywnej Mamie w Połogu” nie zmarnujesz tego czasu i powrót do formy sprzed ciąży nie będzie trudny i uciążliwy.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest