Pierwszy miesiąc ciąży – wszystko co powinna wiedzieć mama

Waga: 55,5 kg

Obwód pasa przez pępek: 78 cm

Obwód bioder: 89 cm

Wzrost: 165 cm

Moment kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży jest wielce prawdopodobnie najszczęśliwszym dniem dla Ciebie, jako przyszłej matki, chyba pod każdym względem. Skaczesz z radości, dzielisz się informacją z najbliższymi, biegniesz po drugi test do apteki żeby potwierdzić, że aby na pewno jesteś w ciąży.  Troszkę inaczej reakcja ta wygląda u naszych mężczyzn – sprawców. Z reguły trzymają swoje emocje na wodzy do momentu potwierdzenia tej nowiny przez ginekologa. Uważają, że dopóki nie będzie to w 100% stwierdzone to nie należy się zbyt szybko zaczynać cieszyć.

 OBJAWY I SAMOPOCZUCIE:

Gdy zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym zaczęłam analizować moje samopoczucie z ostatnich 2 tygodni. Teraz już wiedziałam dlaczego ostatnio miałam tak wielką ochotę na kebaba. U mnie akurat ten rodzaj jedzenia jest wyznacznikiem ciąży, ponieważ w pierwszym połogu zajadałam się kebabem i teraz gdy jestem w 5 tyg drugiej ciąży ta sama ochota już na niego przyszła. Drugim sygnałem jest wyraźnie zwiększone pragnienie. Nie będąc w ciąży staram się nawadniać codziennie dawka około 1,5 L wody, jednakże moja zapotrzebowanie na wodę mineralną (i nie tylko) w ostatnich 2 tygodniach wzrosło 2 krotnie. Nieprzyjemnym skutkiem ciąży jest ból podbrzusza, podobny do bólu jajników poprzedzający okres. Gdybym miała go opisać to różni się tylko tym, że promieniuje od lewej strony (okolice kolców biodrowych) poprzez całe podbrzusze środkowe i analogicznie do prawej strony. W moim przypadku ból  przedmiesiączkowy jest punktowy, boli mnie tylko prawy lub lewy jajnik. Ostatnim objawem potwierdzającym u mnie ciążę w przeciągu tych 5 tygodni jest zmęczenie. Jestem osobą, która nigdy nie śpi w ciągu dnia. Jednakże w okresie około 2 tygodni przed spodziewanym okresem pojawiło się u mnie pragnienie 2-3 h snu w ciągu dnia.  Podczas dziennego usypiania mojej 10 miesięcznej córeczki zdarzało mi się szybciej usnąć niż ona, a jak się wybudzała to „prosiłam” ją o jeszcze kolejne 20 minut drzemki. Można by się zastanawiać kto tu chodził kogo usypiać, ale niestety w ciąży hormony biorą górę i z doświadczenia wiem, że nie należy się im przeciwstawiać. Póki co żadnych innych objawów na razie nie doświadczyłam.

Musicie zawsze pamiętać, że każda ciąża jest inna tak samo jak i towarzyszące jej objawy. Do jednych z najczęstszych zaliczamy: brak miesiączki, plamienie w okresie spodziewanej miesiączki, nudności, zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, zwiększona wrażliwość piersi i zaciemnienie obwódki piersiowej.

WIZYTA U GINEKOLOGA i pierwsze USG:

Telefon do naszego lekarza ginekologa jest jednym z pierwszych, który wykonujecie  gdy dowiadujecie się o ciąży. Pomimo robienia 2-3 testów w domu z moczu, bardzo często idziemy również zrobić test z krwi na obecność hormonu beta-hcg, który w wielu przypadkach jest pierwszą formą diagnostyki ciąży.  Następnie, gdy wynik beta-hcg również potwierdzi nam ciążę wówczas czekamy już tylko na jej potwierdzenie przez lekarza.  Badanie hormonu beta-hcg można wykonać dwukrotnie w odstępie 48 h. Jeśli wzrost hormonu w kolejnym badaniu krwi co najmniej podwoi się możemy przypuszczać, że rozwój ciąży na tym etapie odbywa się prawidłowo. Na pierwszą wizytę możemy umówić się od razu gdy dowiadujemy się o ciąży. Ja zadzwoniłam do swojego ginekologa gdy byłam w 4 tygodniu, zrobiłam dodatkowo test z krwi, ponieważ druga kreska wyszła mi bardzo słaba. Zostałam umówiona na za 2,5 tygodnia. Będę wówczas w 6-7 tygodniu. Jest to odpowiedni tydzień do przeprowadzenia USG, które: potwierdza istnienie ciąży, być może pokaże czy serduszko już pracuje, dokładnie określi wiek płodu, ustali czy to pojedyncza czy bliźniacza ciąża oraz wstępnie nakreśli termin porodu.

Pierwsza wizyta i pierwsze USG odbywa się zazwyczaj około 6 – 7 tygodnia, ponieważ dopiero w tym tygodniu w obrazie USG lekarz będzie mógł dokładnie stwierdzić prawidłowo rozwijający się płód. Takie badanie zazwyczaj odbywa się przy użyciu tzw. przetwornika, który przesuwany jest po brzuszku. Jeżeli podczas tego badania nie widać pęcherzyka, diagnostyka przeprowadzana jest przez pochwę.

Ja jestem jeszcze przed pierwszą wizytą, więc czeka mnie szczegółowy wywiad z lekarzem, nawiązanie wspólnej i owocnej „współpracy” przez najbliższe 9 miesięcy oraz założenie karty ciąży. Po wizycie lekarz skieruje Was na odpowiednie badania w celu dalszej diagnostyki ciąży.

JAK NALEŻY ĆWICZYĆ:

Tak naprawdę mało która z nas wie że jest w ciąży, zwykle dowiadujemy się o tym około 6 tygodnia, przez co w pierwszym miesiącu nic nie zmieniamy w swojej aktywności fizycznej (właśnie poprzez nieświadomość istnienia ciąży). Myślę, że jest to dla wielu z Was duża korzyść, gdyż o jeden miesiąc jesteście z ćwiczeniami „do przodu”.

Anka Dziedzic

Trenerka, Blogerka, Influencerka, Propagatorka aktywnego stylu życia. Sport towarzyszy mi od zawsze i chcę się nim dzielić. Uwielbiam aktywność fizyczną i zrobiłam z niej swój sposób na życie. A od życia chcę wiele i pewnie przez to prawie zawsze jestem zabiegana. Prywatnie jestem Żoną Dawida, mamą Leny i Poli, z urodzenia góralką. Moi przyjaciele twierdzą, że choć jestem urocza, to nie owijam w bawełnę. Cóż, staram się być autentyczna, choć na pewno nie idealna, konsekwentna, ale uparta. Cała ja.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anka Dziedzic
Logo