Tradycyjna Pascha Wielkanocna
- Anka Dziedzic
Podziel się tym wpisem
Pascha. Wiem, że nie we wszystkich domach jest znana, ale uwierzcie mi: jeśli lubicie serniki, to paschę pokochacie bez pamięci. Podaję tradycyjny przepis na paschę wielkanocną, bez żadnych „fit” zmian, bo w końcu Święta rządzą się swoimi prawami. Przepis nie należy do super szybkich, wymaga delikatności i uwagi w przygotowaniu, ale naprawdę warto poświecić mu czas i serce. Spróbujcie i poczujcie to „niebo w gębie”!
SKŁADNIKI
- 0,5 kg zmielonego twarogu półtłustego w kostce (mielony w wiaderku się absolutnie nie nadaje)
- 0,25 l śmietany kremówki 36% (musi być tłusta i słodka)
- pół kostki masła (100 gram) w temperaturze pokojowej (nie rozpuszczone, ale miękkie)
- 100 g cukru drobnego do wypieków
- 4 jajka (a właściwie tylko żółtka)
- laska wanilii
- pół szklanki bakalii według uznania (siekane migdały, skórka pomarańczowa, rodzynki, żurawina) + bakalie do dekoracji (całe migdały, paski skórki pomarańczowej lub moreli, jasne i ciemne rodzynki)
- 3 opakowania dużej gazy jałowej (do kupienia w aptece)
PRZYGOTOWANIE
Najpierw bierzemy jajka i oddzielamy żółtka od białek. Następnie żółtka ucieramy z cukrem jak tradycyjny kogel – mogel, czyli aż uzyskamy delikatny, jednolity w strukturze krem (bez wyczuwalnych ziarenek cukru). Cały czas ucierając wlewamy powoli śmietankę, ponownie do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodajemy rozdrobniony twaróg, miękkie masło i ziarenka z laski wanilii (skórkę można zachować*). Ucieramy do uzyskania gładkiej masy a’la sernik. Kiedy jesteśmy pewne, że nie ma w niej żadnych grudek dodajemy bakalie i dokładnie mieszamy. Tradycyjnie ucierano masę w glinianej makutrze przy użyciu drewnianej pałki, ale dziś spokojnie możemy sobie pomóc mikserem.
Teraz miskę średniej wielkości (około 1 litr) wykładamy grubą warstwą gazy jałowej, tak aby był zapas do zawinięcia na rogach. Zamiast miski można również użyć foremki w kształcie stożka lub doniczki (z otworkiem na odpływ wody). Wlewany na gazę, do miski/foremki, całą masę serową. „Opatulamy” paschę troskliwie również z góry i przykrywamy talerzykiem, tak aby przyciskał masę. Można dodatkowo obciążyć talerzyk czymś ciężkim (np.: pełnym słoikiem), aby jeszcze mocniej „ściskał” paschę. Dzięki temu cała wilgoć przejdzie do gazy, a pascha uzyska idealną, zwartą konsystencję.
Tak przygotowaną paschę wkładamy do lodówki na minimum 8 godzin (najlepiej na całą noc). Po tym czasie delikatnie usuwamy talerzyk, odwijamy górną warstwę gazy i odwracamy miseczkę „do góry nogami”, tak, aby uzyskała formę „kopczyka”. Ostrożnie ściągamy całą gazę.
Na koniec paschę jeszcze dodatkowo można udekorować bakaliami, aby była odświętna. W ten sposób przygotowaną podawać lekko schłodzoną.
Więcej wpisów
Dlaczego Picie Wody Jest Kluczowe? Odkryj Korzyści Picia Wody na Czczo!
Spis treści Picie wody to więcej niż tylko ugasić pragnienie. To fundamentalny element naszego codziennego życia, który ma ogromny wpływ
Gdzie przebiega granica i jaki jest dzienny limit kawy?
Spis treści Wprowadzenie Co to jest kofeina? Kofeina jest naturalnie występującą substancją chemiczną, której główne źródło stanowią ziarna kawy, liście