Trening interwałowy.
- Anka Dziedzic
Podziel się tym wpisem
Śpisz i chudniesz.
Chodzisz na basen, spacerujesz z dzieckiem w parku, wyrywasz się z domu na zajęcia jogi, po pracy uprawiasz jogging… i nic! Żadnych efektów. Wcale nie schudłaś, a może nawet trochę przytyłaś? Tyle gadania o tym aktywnym trybie życia, o tym dobroczynnym uprawianiu sportu, a Ty mimo że wprowadzasz ruch do swojej codzienności, nie widzisz pozytywnych efektów. Szkoda, że się to samo nie zrobi. To by było super, spać i chudnąć. Proszę bardzo – mówisz: masz. Po prostu kładziesz się spać i chudni esz. Samo się tak dzieje. Serio. Ale pod jednym małym warunkiem: że wcześniej zrobisz trening interwałowy. Nie musi być długi, chodzi o to żeby porządnie dał Ci w kość, podniósł tętno, na maksa wykończył mięśnie. A potem kładziesz się i odpoczywasz a Twój organizm spala tłuszcz jak szalony. Brzmi genialnie? Najlepsze w tym jest to, że trening interwałowy rzeczywiście tak działa!
Dług tlenowy i rozpędzony metabolizm.
Żeby nie wchodzić w zawiłości biochemii, naszego metabolizmu i fizjologii, komórkowego zapotrzebowania na tlen powiem krótko: dług tlenowy to deficyt tlenu, który organizm musi sobie zapewnić jeszcze długo po ukończonym treningu. Czyli rozgrzane do czerwoności płuca, mięśnie, serce potrzebują sporo czasu, aby „wyhamować” i ostygnąć. Zanim to się stanie nasz organizm ma mega podkręcony metabolizm i spala tłuszcz jak wariat! Zazwyczaj zużywamy drugie tyle kalorii co wypracujemy podczas treningu interwałowego. Fajnie, nie? Czyli podczas półgodzinnego treningu interwałowego, który daje mocno w kość ale spala około 800 – 1000 kcal, drugie tyle spalamy po skończonym treningu. To ogromna ilość energii, którą organizm przynajmniej w części musi pobrać z naszej tkanki tłuszczowej. Naturalnym efektem tego zapotrzebowania na energię jest to, że po interwałach czujemy dziki głód i rzucamy się na posiłek jak wilki. Nie żałuj sobie wówczas jarzyn, mięsa i zdrowych węglowodanów.
Hormony.
Dodatkowym plusem treningu interwałowego jest to, że przy tak dużym wysiłku nasz organizm produkuje mnóstwo adrenaliny i neoadrenaliny. Oba te hormony bardzo sprzyjają uwalnianiu tłuszczu z tkanki tłuszczowej. Ale jest jeszcze coś lepszego: neoadreanlina spala tłuszcz z tkanki na brzuchu! Czyli nie dość, że redukcja to jeszcze redukcja celowana w brzuch! Idealnie.
Interwały czyli co?
Gdybym miała opisać w najprostszy sposób zasadę treningów interwałowych określiłabym to stwierdzeniem: „szybko – wolno”. Bo w zasadzie właśnie o to chodzi, aby w fazie „szybkiej” zwaną intensywną podkręcać tętno (nawet do 80% maks. tętna), natomiast w fazie „wolnej” czuli fazie odpoczynku zejść do 65% maks tętna. Fazy „szybka” i „wolna” muszą być wykonywane na zmianę. Ważne jest aby w tej intensywnej fazie dać z siebie wszystko i naprawdę poczuć, że zaraz padniesz. W fazie wolnej jest czas na uregulowanie oddechu i aktywny odpoczynek. A potem znowu dajesz do pieca! Różne aktywności można także łączyć czyli bieganie z ćwiczeniami na macie: np.: przysiad – wysoko w górę przez 40s i 20s truchtu na bieżni. Do tych ćwiczeń można dodawać również sprzęt: gumę czy hantle.
Obostrzenia.
Zacznijmy od tego, że czas treningu interwałowego nie powinien przekraczać 25 minut. Twój organizm dostanie w tyłek w tym czasie, więc nie przesadzaj z czasem. Tu chodzi o intensywność a nie przedłużanie treningu. Poza tym treningi interwałowe są przeznaczone dla osób zdrowych – nie mogą ich ćwiczyć osoby z chorobami płuc, serca, lub niewydolnością oddechową lub krążeniową. Ale uwaga: mogą je wykonywać nawet osoby początkujące. Wówczas trzeba trochę łagodniej dobrać czasy trwania fazy intensywnej i odpoczynku, ale można próbować! Najlepiej zacząć od krótkich treningów i z czasem zwiększać ich intensywność oraz czas trwania.
Przykładowy trening interwałowy.
Do treningów interwałowych możemy wykorzystać wszystkie ćwiczenia aerobowe: bieg, jazda na rowerze, ćwiczenia na skakance. Najczęściej jednak wykorzystuje się bieganie jako ćwiczenie mocno angażujące mięśnie i wymuszające wysokie tętno. Trening interwałowy można wykonać zarówno w terenie otwartym jaki w pomieszczeniu z bieżnią.
- Rozgrzewka – zacznij od spokojnego spaceru aż zwiększysz tempo do intensywnego marszu
2. Rozpocznij fazę intensywną: biegnij przez 1 minutę dochodząc do 80 lub 90% max tętna (zaczniesz mieć mocno przyspieszony oddech i pojawi się pot),
3. Następnie 30 sekund biegnij lub maszeruj tak, by twoje tętno spadło do 65% maksymalnego tętna (faza odpoczynku),
4. Powtarzaj na zamianę szybki i wolny bieg od 3 do 10 razy, w zależności od Twojej kondycji. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać 25 – 30 minut trwania treningu.
Mamm nadzieję, ze tym artykułem przekonałam Cię do treningu interwałowego. Szczególnie warto po niego sięgnąć jeśli chcesz zredukować wagę. Często wplatam go w WyzwAnia i plany treningowej, których pod dostatkiem znajdziesz na mojej platformie treningowej www,fitanka.pl .
Więcej wpisów
Dlaczego Picie Wody Jest Kluczowe? Odkryj Korzyści Picia Wody na Czczo!
Spis treści Picie wody to więcej niż tylko ugasić pragnienie. To fundamentalny element naszego codziennego życia, który ma ogromny wpływ
Gdzie przebiega granica i jaki jest dzienny limit kawy?
Spis treści Wprowadzenie Co to jest kofeina? Kofeina jest naturalnie występującą substancją chemiczną, której główne źródło stanowią ziarna kawy, liście