U niektórych dzieci ząbkowanie jest prawie bezbolesne, początkowo rodzic widzi nabrzmiałe dziąsła, potem białe punkty i w końcu czuje pod palcem przebitego już zęba. Natomiast u większości dzieci okres ten niestety jest bardzo bolesny. Maluch jest rozdrażniony, nie potrafi spać w nocy, często gorączkuje i ma biegunkę zanim pojawi się ząbek. Każde dziecko jest inne i inaczej przechodzi ząbkowanie, musisz o tym pamiętać.
Pierwsze ząbki pojawiają się przeważnie około 4 – 6 miesiąca życia, ale pamiętać należy, że nie jest to regułą i wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Na szybkość rozpoczęcia ząbkowania u dziecka mają wpływ także geny rodziców (kiedy u nich pojawiły się pierwsze zęby) U mojej córki pierwsza dolna jedynka przebiła się równo po skończonym 6 miesiącu. U wcześniaków okres ząbkowania jest przesunięty o jeden miesiąc później. Kolejność wyrzynania się zębów: dolne jedynki, górne jedynki, górne dwójki, dolne dwójki, dolne czwórki, górne czwórki, potem trójki a na samym końcu piątki.
OBJAWY ZĄBKOWANIA:
– nadmierne ślinienie się
– dziąsła są nabrzmiałe, zaczerwienione, opuchnięte, swędzą i bolą
– dziecko nie ma apetytu
– dziecko gorączkuje, ma biegunkę (charakterystyczny zielony kolor)
– dziecko jest rozdrażnione, nie potrafi spać w nocy, płacze
– dziecko łapie się za swoje uszy, gryzie palce, wkłada różnego rodzaju przedmioty do buzi
Pamiętać warto również, że podczas ząbkowania dziecko nie będzie chciało jeść pokarmu, który wymaga gryzienia. W tym czasie najlepiej serwować mu papki bądź mleko. W tym czasie maluch powinien dużo pić aby nie doszło do odwodnienia na skutek biegunki oraz wzmożonego ślinienia się.
JAK POMÓC DZIECKU?
Poprzez: masaż dziąseł (na palec nałożyć gazik, trochę żelu i ruchami okrężnymi masować dziąsła), podawanie zimnych gryzaków, smarowanie dziąseł odpowiednim, chłodzących żelem. Nam wymienione metody się nie sprawdziły, ulgę przynosiły czopki zawierające paracetamol lub też syrop Nurofen. Gdy córka gorączkowała podczas ząbkowania, to po zaaplikowaniu jednego czopka temperatura wracała do normy Gdy była „tylko” rozdrażniona i nie potrafiła zasnąć, to dawka syropu Nurofen pomagała jej wyciszyć się. Polecam!
CO JEST WAŻNE?
Gdy wyjdzie pierwszy ząbek rodzice są uradowani, szczęśliwi i często pamiętają ten dzień długo, jednakże zapominają o rozpoczęciu wprowadzania zwyczaju mycia zębów. Tak naprawdę o higienę jamy ustnej naszej pociechy powinniśmy dbać od pierwszego miesiąca życia. W jaki sposób? Na palec nałóż zwilżony gazik w rumianku i przemyj dziąsełka maluchowi. Natomiast gdy pojawi się pierwszy ząbek kup szczoteczkę i pastę do zębów odpowiednią do wieku. Myj maluchowi zęby 2 razy: rano i wieczorem. Dzięki temu uczysz odpowiedniego nawyku i systematyczności a także uchronisz dziecko przed próchnicą.
Pamiętaj nie podawaj dziecku w nocy żadnych słodkich napojów ani mleka!
Gdy dziecko skończy 2 latka udaj się na pierwszą wizytę kontrolną do stomatologa, o ile sytuacja nie wymaga tego wcześniej.
JAKA JEST PRZYCZYNA KRZYWYCH ZĘBÓW U MALUCHÓW?
To, że pierwsze zęby rosną krzywo nie oznacza automatycznie, że drugie też tak będą. Nasza córka ma krzywą górną jedynkę, mimo iż nie ssała smoczka ani kciuka. W dodatku my, rodzice, również nie mamy krzywych zębów. Czy ssanie kciuka bądź smoczka ma wpływa na proste/krzywe zęby? Otóż zdanie stomatologów na ten temat jest podzielone – jedni uważają, że ssanie wpływa na rozwój jamy ustnej, szczęk, zgryzu a za tym idzie krzywiznę zębów, inni uważają, że nie ma to żadnego znaczenia.
Natomiast w 100% zgadzają się ze sobą logopedzi – uważają, że długoletnie ssanie kciuka przez dzieci powyżej 4 lat wpływa na ich wady wymowy.
CO Z PRÓCHNICĄ?
Coraz częściej słyszy się, że problem próchnicy dotyka małe dzieci. Dlaczego? Powodów jest kilka, rozpoczyna się od złej diety matki będącej w ciąży, zła dieta dziecka od pierwszych dni życia (podawać małe ilości cukru – po każdym spożyciu oczyścić jamę/zęby dziecka), nie prawidłowa lub brak higieny jamy ustnej u dzieci, a także predyspozycje genetyczne.